Zafer Yolu Turu

Cumhuriyet tarihimizin en önemli hikayelerinden Büyük Taarruz ve sonrasında 9 Eylül tarihinde İzmir’e kadar uzanan süreci gelin yerinde, birlikte yaşayalım.

GÜN 1

Bu tur, daha anlaşılır ve tarihi bilgilerin aktarılması amacıyla küçük gruplar halinde gerçekleştirilecek olup aracımız Bursa’dan kalkıp ilk gün Konya’nın Akşehir ilçesine giderek taarruz emrinin verildiği günleri Akşehir’de yerinde anlatılacak. Öğle yemeğinin ardından Akşehir Batı Cephesi Karargahı Müzesini gezip, rotamızı Şuhut Karargah Evi’ne yönlendiriyoruz.

Taarruz öncesi son durak noktası olan Şuhut Karargahının ardından Ordularımızın 26 Ağustos sabahı nasıl bir sessizlik içerisinde konumlarını aldıklarını ve taarruzun komuta edildiği Kocatepe’yi ziyaret ediyoruz. Kocatepe’de taarruzun başlangıcını yaşamanın ardından Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliğini ziyaret edip akşam yemeği için Afyonkarahisar’daki otelimize gidiyoruz. Akşam yemeği sonrası serbest zaman ile günü tamamlıyoruz.

GÜN 2

İkinci gün Taarruzun başladığı 26 Ağustos ile Dumlupınar’da zaferin neredeyse kesinleştiği 30 Ağustos tarihleri arasında taarruzun en çarpıcı ve etkileyici geçtiği alanları gezmeye başlıyoruz. Sabah kahvaltısının ardından Afyonkarahisar’ın Türk Orduları tarafından geri alınması ile birlikte karargah binası olarak kullanılan bugün ise Zafer Müzesi olarak kullanılan müze ziyaretinden sonra hikayesi duygulandıran Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliğini ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğinin ardından Dumlupınar Ovasına geçip Türk Ordularının tarihi bir zafer elde ettiği bölgeleri ziyaret ediyoruz. Bu kapsamda Yıldırım Kemal Tren İstasyonu, Yüzbaşı Şekip Efendi Şehitliği, Zafertepe, Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı, Dumlupınar Şehitliği ve Karargah Evi son olarak Göğem Zafer Anıtı ile artık Uşak’a giriyoruz. Konaklamayacağımız otele gidip akşam yemeğinin ardından serbest zaman ile günü tamamlıyoruz.

GÜN 3

Son gün sabah kahvaltısının ardından Uşak’ta yer alan Yunan Başkomutan Trikopis’in teslim olduğu Atatürk Evi’ni ziyaretin ardından batıya doğru yolculuğumuz devam ediyor. Artık karşılıklı savaşın gerçekleşmediği sadece kaçanı kovalamaya başlayan Türk Ordusunun İzmir’e gelinceye kadarki süreç anlatılacak. Ardından Mustafa Kemal’in kurmayları ile birlikte Belkahve’den baktığı noktada İzmir’e Türk Ordusu’nun girişi anlatılmasının ardından İzmir’de Türk Bayrağının göndere çekildiği Konak Meydanında gezimiz tamamlanıcak. İzmir’de yenecek öğle yemeği ile birlikte Bursa’ya dönüş için yola çıkıyoruz ve gezimizi Bursa’da noktalıyoruz.

Neler dahil?
✅ Ulaşım
✅ 1 gece Afyonkarahisar’da konaklama
✅ 1 gece Uşak’ta konaklama
✅ 2 adet kahvaltı
✅ 3 adet öğle yemeği
✅ 2 adet akşam yemeği
✅ Tüm müze girişleri
✅ Rehberlik

 

Neler Dahil Değil?
❌ Kişisel harcamalar

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like these

No Related Post

X